Otel Ekle İletişim
Etiketler

nevşehir otelleri, nevşehir oteller, kapadokya otelleri, kapadokya oteller, göreme oteller, göreme otelleri, uçhisar oteller, uçhisar otelleri, ortahisar oteller, ortahisar otelleri, ürgüp oteller, ürgüp otelleri, avanos oteller, avanos otelleri, mustafapaşa oteller, mustafapaşa otelleri,kozaklı oteller, kozaklı otelleri, çavuşin oteller, çavuşin otelleri

Tevfik Körükçü Konağı
184
tavsiye
Tevfik Körükçü Konağı Otel Bilgileri
Tevfik Körükçü Konağı
Adres:

Yukarı mah. 106. sokak No:43

Telefon:

Tevfik Körükçü Konağı Açıklama
Tevfik KÖRÜKÇÜ Konağı, 1915-1920 yılları arasında 5 yıl süreyle Ananos'da belediye başkanlığı yapmış olan Körükçüoğlu Hacı Mevlüt Ağa tarafından 1868 yılında yaptırılmıştır. Hacı Mevlüt Ağa konağa, o tarihte geniş bir aile olan Körükçü ailesinin tek erkek çocuğu, oğlu Tevfik KÖRÜKÇÜ'nün adını vermiştir. O tarihten bu yana Tevfik Körükçü'nün bütün çocuklarının doğup büyüdüğü doğup büyüdüğü bu konak aile meclisi tarafından dedesinin ismini alan Tevfik Gündüz'e verilmiştir. Tarihi koruma altında olan bu konak, 2002 yılında restorasyon projelerinin Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan geçmesi ile aslına uygun olarak Tevfik Gündüz tarafından restore edilmiştir. 2003 yılında hizmete açılmıştır. 5 yıl ofis olarak kullanıldıktan sonra 2011'de butik otel olarak yeniden hizmete açılmıştır.
Konak çevrede bulunan en gözde konaklardan biri olup, balkon kapısı üzerinde yer alan Osmanlıca MAŞALLAH yazısı, ahşap oymalı tabanı, çatı altı denilen tonozlu geçidi, simetrik ön cephesi ve ön cephede bulunan cumbasıyla dikkat çekmektedir. Konak iki katlıdır ve avlusu bulunmamaktadır. Tonoz altından geçilerek ulaşılan yol, çarşı merkezine ulaşır. Şehrin en gözde yerinde olup, çarşıya ve Kızılırmak'a çok yakın bir mesafededir. Sosyal faaliyetlere yakın olan konaklama hizmetinin verildiği nadide turistik tesislerden biridir.
Konak, Anadolu Selçukluları'ndan kalma Saruhan'a 5km, Dere Yamanlı Kilisesi'ne 1km, Roma Lahti Kızılyar Mevkiine 2km, Çeç Tümülüsüne 4km, Topaklı Höyük'e 30km, Belha Manastırı ve Özkonak Yer altı Şehri'ne 14km, Çavuşin Köyü'ne 7km, Nikeforos Fokas Kilisesi'ne 7km, Çavuşin Köyü Vatfici Yahya Kilisesi ve Güllüdere Vadisi'ne 7km, Göreme Açıkhava Müzesi'ne 11km, Kaymaklı Yer Altı Şehri'ne 20km mesafededir.
Tevfik Körükçü Konağı Tesis Özellik ve Hizmetleri
Tevfik Körükçü Konağı Etiketler
Henüz bu otel için etiket girilmemiş!
Harita
Tevfik Körükçü Konağı Yorumlar
Bu tesis hakkında sen neler düşünüyorsun?
Yorumlar Bu otel için yorum girilmemiş.
kapadokyaoteller.com © 2013 - 2017
W3 XHTML Alexa